Üveges fogalomtár


 

Ezen az oldalon egy kis fogalomtárral szeretnénk segítséget nyújtani az üvegezéssel kapcsolatban. Az üveges szakma mára nagyon sokat fejlődött, amit itt olvas az csak felületes áttekintés a mindennapi életben előforduló üveges munkákkal kapcsolatban.

 

Az üveggyártásról egy leírás:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Üveggyártás

 

Üveg vágás: Az üveg vágásánál egy hajszálrepedést hozunk létre, amely mentén az üvegtáblát szétválasztjuk. A leválasztást a vágás után azonnal el kell végezni, mert a feszültség kiegyenlítődés megindul, és vágás egy idő után "kihűl". Az üveg táblákat régebben gyémántvágóval, újabban vídia kerekes illetve olajos kenésű kerekes üvegvágóval vághatjuk el. A vágás biztonságának növeléséhez használhatunk kenőanyagot ami lehet petróleum vagy spec. vágóolaj.

            

 

Síküveg vagy más néven float üveg: lehet 2-3-4-5-6-8-10mm vastag napi gyakorlatban ezeket használjuk. A FLOAT szó a gyártás technológiára utal: forró fémolvadékon való úsztatással készül. E módszerrel anyagukban színezett bronz vagy szürke színű (parsol), nap ellen védő float üvegek is készíthetők. Hagyományos fakeretes üvegezésnél általában 3mm üveget használunk. Az üveg vastagság kiválasztásánál figyelembe kell venni az üvegfelület nagyságát illetve a szerkezet típusát (fa-fém), rendeltetését stb.

 

Katedrál üvegek (mintázott, vagy más néven ornament üvegek): egyik fele sima, másik oldalán a henger mintázatától függő mélységű és terjedelmű mintázat van, esetleg mindkét felülete mintázott. Ezek az üvegek áttetszők, átengedik a fényt de átlátni nem lehet rajtuk. Ezeket használjuk beltéri ajtók üvegezésénél, illetve olyan helyeken ahol fontos a fényáteresztés, de a beláthatóság nem megengedett. Vastagságuk általában 4-5mm, létezhetnek sárga, bronz, pink, színezéssel is.

Cseh- lengyel- belga- német- török gyártásúak lehetnek, üzletünkben az üvegminták megtekinthetőek személyesen, vagy ide kattintva.

 

 

Homokfúvott üvegek: ezeket köznyelvben sokan „tejüvegnek”  hívják. Homokfúváson olyan díszítő, mattirozó műveletet értünk, amelyek során nagynyomású levegő segítségével, fúvókán keresztül korundszemcséket porlasztunk az üveg felületére. Ezzel mintákat, feliratokat készíthetünk, vagy az üveg teljes felületét alakíthatjuk át: ekkor „matt” üveget hozunk létre. Az üvegek mattírozása történhet vegyi úton is, hidrogén-fluoridos savfürdő segítségével.. Ezt hívjuk savmaratásnak. Exkluzív katedrál üvegeket készíthetünk így. Előnye a homokfúvással szemben az üvegek könnyebb tisztíthatósága, hosszabb távon esztétikusabb megjelenése, de árban egy magasabb kategóriát képviselnek.

 

Lacobel üvegek: A Lacobel lakkozott beltéri üveg, melynek egyik oldalát magas minőségű lakkréteggel láttak el. Az üveg, számtalan lehetőséget nyújt a belsőépítészek számára (irodák, éttermek, konyhák, nappalik, stb.) Újdonság, hogy az üveg falburkolatként is használható csempe helyett fürdőszobában vagy konyhában, szilikonnal vagy csemperagasztóval rögzítve.

A Lacobel üveg gyárilag festett síküveg, néhány RAL színskála szerinti színben elérhető síküveg típus.

 

Festett üvegek: A festett üveg egyedi eljárással készül jellemzően síküvegre és bármilyen színskála (elsősorban RAL; Kaparol) bármilyen színében és majdnem minden üvegtípusból elkészíthető. Átlátszatlan. Festett üvegek kizárólag egyedi megrendelésre készülnek.

 

Copolit üvegezés (idomüvegezés) : "U" keresztmetszetű üvegpalló, amelynek felhasználásaval csarnokok, lépcsőházak korlátok üvegezésére használhatjuk. Előnye: nagy bevilágítófelületeket alakíthatunk ki viszonylag egyszerű szerkezet mellett. Szélessége 25-26cm között, hossza max 3m.

 

Ragasztott biztonsági üveg: A ragasztott biztonsági üvegek kettő vagy több üvegréteg polivinilbutil fóliával történő összeragasztása során jön létre. Maga a fólia lehet - a biztonsági igényeknek megfelelően - különböző vastagságú, illetve matt vagy színes. Az eljárás első lépcsőjeként a megtisztított üvegfelületre felterítik a fóliát majd hengerlés vagy vákuum segítségével létrehozzák az elsődleges kötést. Ezt követően az autoklávban, 15 bar nyomáson és 120 °C hőmérsékleten jön létre a végleges kötés a fólia és az üvegfelület között.

Az üveg lényege az hogy erős ütés hatására elreped, de a szilánkjai nem repülnek szét, mert a ragasztó réteg összetartja. Hangszigetelése is jobb  mint az azonos vastagságú síküvegnél. Pl. a gépkocsik szélvédője ilyen.

 

felhasználási terület:

- kommunális létesítmények, óvodák, uszodák bejárati és belső ajtóiban
- sportlétesítményekben az edzett szerkezetek kiegészítőiként
- fej feletti egy, vagy kétrétegű üvegezésnél, polcoknál
- korlátoknál, kerítéseknél, belső és külső térelválasztóknál
- járófelületek, lépcsők, üvegfödémek, tartószerkezetek kialakításánál és egyéb épületek behatolás illetve kitörés védelménél
- különbözõ kategóriájú átlövésvédelem igénye esetén
- robbanásvédelem épületeknél, járműveknél, repülõgépeknél, hajóknál

 

A ragasztott üveg mechanikai szilárdsága kisebb mint az ugyan olyan vastagságú síküvegé, ezért szilárdsági méretezésnél ezt figyelembe kell venni →

 

Float üvegvastagság x1,4 = hasonló szilárdságú ragasztott üveg vastagsága.

 

Huzalhálós üveg vagy más néven drót üveg: lényegében biztonsági üveg mert a bennük lévő huzalháló igen nagy mechanikai szilárságot kölcsönöz neki, töréskor nem esik szét. Vastagsága 6mm, lehet színezett, korlátoknál, bejárati kapuknál alkalmazzuk általában.

 

Edzett biztonsági üvegek: edzéskor a felhevített üvegtáblát hideg légáramban gyorsan lehűtik, ezzel fezültséget hoznak létre az üvegben, ami nagy ütésekkel szemben ellenállóvá teszi. Az edzett üveg töréskor nem szilánkokra hanem apró üvegdarává törik össze. Pl. a gépkocsik oldalüvegei.

 

Az edzett üveg legfontosabb tulajdonságai:

- nagyobb hajlító szilárdság
- hőmérséklet változással szembeni tűrőképesség
- morzsalékos szilánkképződés folytán alacsonyabb sérülésveszély

 
Az edzésre előkészített üvegeken előzetesen az összes mechanikai megmunkálást el kell végezni. Ha az üveg élei nem kerülnek lecsiszolásra úgy legalább le kell őket zámolni, a furatok éleit meg kell süllyeszteni

 

A "gittelésről", az ún. tapaszokról: A tapaszok rendeltetése, hogy rugalmasan rögzítsék az üvegtáblát a fa- vagy fémkerethez, megakadályozzák, hogy az üvegtáblát tartó keret hornyaiba víz és pára hatoljon be. Kencés tapaszt használunk fakeretes üvegezéshez. A kötőanyag általában a lenolaj, töltőanyag pedig a hegyikréta. A kencés tapasz még tartalmaz gyapjúzsírt is. A gittelés akkor lesz hosszú életű ha száradása után lefestik.

 

Tükör: a méretre vágott síküvegtáblák egyik felületét tisztítás után, ezüst-nitrátos oldattal kezelik. A felületen kiváló ezüstfoncsor réteget szárítás után sellakréteggel vonják be. Tükör vastagságok általában 3-4mm de lehet 5-6mm-es is. A tükör szerelése a falra történhet ragasztással, rugós szerelékkel, műanyag szerelékkel, képkerettel, illetve tükör gombbal amikor a tükörre furatokat készítünk. A tükröt falra szerelhetjük hátlapra ragasztott lemezzel, amivel felakaszthatjuk a falra.

A tükör ragasztásához semleges (neutrális) ragasztót szabad használni, ecetsavas ragasztó hosszabb távon megbontja a tükör foncsorát.

 

Fazettázás:
Fazettázás alatt az üveg vagy tükör szélén 5 fokos szögben készített csiszolás.

Fazettázás szélessége : 10 - 40 mm között. Tükröknél, bútorüvegeknél alkalmazzuk.

 

Hőszigetelőüvegekről

 

Hő és hangvédelem céljából fejlesztették ki a kétrétegű, hőszigetelt üveget. A méretre vágott síküvegtáblákat, tisztítás után, páraelvonó anyaggal megtöltött és ragasztószalaggal (butil) ellátott alumínium távtartó profilra ragasztják mindkét oldalon. Az üveg éle és a távtartó között kialakult horonyrészt gyorsan szilárduló tömítőanyaggal töltik ki (másodlagos peremkötés). Készülhet hagyományos síküvegből, de alkalmazhatunk az egyik felénél katedrál üveget, vagy biztonsági üveget az adott feladatnak megfelelően.

Ennek az úgynevezett hőszigetelő üvegszerkezetnek mérhető fizikai jellemzői vannak. A legfontosabb ilyen jellemző az "u" érték (korábban "k" érték), amely az üvegfelületen vagy az ablakszerkezeten jelentkezõ hőveszteséget mutatja.

     - Hagyományos hőszigetelő üvegszerkezetek (ug=2,8 W/m2K)
- Fokozott hőszigetelő üvegszerkezetek (ug=1,4 W/m2K)
- Argon gázzal töltött fokozott hőszigetelő üvegszerkezetek (ug=1,1W/m2K)
- Háromrétegű, argongázzal töltött fokozott hőszigetelő üvegszerkezetek (ug=0,85 W/m2K)

Technikailag ez úgy érhető el, hogy a lakótér felöli üvegtábla külső oldalát úgynevezett lágyfém-bevonattal (Low-E réteggel) látják el, és a köztes teret argongázzal töltik fel.
 

Hőszigetelő üveg felépítése:

 

 

Hőszigetelt üvegnek a hangszigetelését növelhetjük:

 

    - aszimmetrikus felépítés (pl.: külső üveg 6mm vastagságú, belső 4mm-es)
- megnövelt távtartó
- speciális gáztöltés
- többrétegű külső ragasztott üvegek

Természetesen feltétel a jó minőségű ablakrendszer, jó tömítések, szakszerű beépítés

 

Vissza a főoldalra

 

Készítette ifj. Kovács Kálmán üveges, képkeretező  2009 január. Minden jog fenntartva.